Dno miednicy to anatomiczny kompleks struktur mięśniowych, powięziowych, więzadłowych, kostnych, stawowych oraz nerwowych i narządowych, który tworzy jedną funkcjonalną całość. Rejon ten obejmuje swoim zasięgiem kilka specjalności medycznych, przy czym specjaliści każdej z nich zajmują się nim jedynie w zakresie swoich kompetencji, w zgodzie z obowiązującymi standardami. Dno miednicy pozostaje jednak takie samo pod względem morfologicznym i czynnościowym, niezależnie od różnic postrzegania jego funkcji przez: urologa, ginekologa, proktologa, internistę, neurologa czy seksuologa, psychiatrę, bądź fizjoterapeutę i położną. Bywa, że specjaliści tych dziedzin, nie widzą zespołów dna miednicy jako kompleksu czynnościowego ściśle zintegrowanego z całością nie tylko naszej fizyczności, ale także całej osobowości.
Zespoły dna miednicy (ZDM), w patogenezie czynnościowej (pierwotnej) oraz organicznej (wtórnej) to bardzo ważny problem wyrażający się różnorodnymi objawami chorobowymi.
W narządzie ruchu dno miednicy pełni bardzo ważną funkcję jako część brzusznego mechanizmu wspomagania prostowania i stabilizacji tułowia. Niesprawność jego struktur niesie konsekwencje w całym tym mechanizmie zaburzając m.in. czynność przepony oddechowej. Stąd dysfunkcje przenoszą się na segmenty ruchowe dolnego odcinka piersiowego kręgosłupa doprowadzając, w łuku odruchowym, do zaburzeń czynności narządów jamy brzucha. Mogą się one wyrażać m.in. chorobami wrzodowymi, zaburzeniami perystaltyki, zespołem jelita grubego nadwrażliwego, nieuzasadnionymi obiektywnie kolkami nerkowymi, bólami brzucha, biegunkami, zaparciami i wieloma innymi objawami.
Ponadto niesprawność brzusznego mechanizmu doprowadza do nierównowagi mięśniowo-stawowej i w następstwie do przeciążeń statycznych segmentów ruchowych praktycznie całego kręgosłupa. Ilościowo dominują tu segmenty lędźwiowe dolne. Konsekwencją są bóle tego rejonu: miejscowe, promieniujące, rzutowane, inne objawy chorobowe oraz procesy zwyrodnieniowe o charakterze pierwotnym, itd.
Zespoły dna miednicy wyrażają się także bezpośrednim wpływem na stawy krzyżowo-biodrowe. Od pierwszych godzin życia do śmierci należą one do tzw. kluczowych rejonów ciała. Wchodzą w ścisłe interakcje z drugim, dominującym rejonem kluczowym, mianowicie ze strukturami połączenia głowowo-szyjnego. Wspólnie oraz każdy z tych rejonów z osobna wywierają silny wpływ na układ wegetatywny. Jednym z następstw tego procesu jest zaburzenie czynności mięśni gładkich układu oddechowego, krążenia, pokarmowego, moczowego, najczęściej o charakterze spastycznym itd. U mężczyzn dolegliwości odczuwane w rejonie krocza, podbrzusza, zaburzenia mikcji przypisuje się chorobom prostaty. A u kobiet często upatruje się przyczyn w zaburzeniach spowodowanych porodami i ciążą.
Dno miednicy to obszar związany ze sprawnością seksualną oraz rozrodczą
Dysfunkcje jego struktur doprowadzają do istotnych zaburzeń w tej sferze. Dyspareunia, anorgazmia, przedwczesny wytrysk, zaburzenia erekcji, wszelkie bóle genitaliów, świądy, przeczulice w rejonie krocza, obniżenie a czasem zanik libido, to najczęściej spotykane następstwa ZDM i innych struktur pozostających z tym zespołem w interakcjach. Zaburzenie czynności stawów krzyżowo-biodrowych może doprowadzać m.in. do zaburzeń miesiączkowania, samoistnych poronień, trudności z zachodzeniem w ciążę i do wielu innych dolegliwości.
Struktury dna miednicy okazały się jednym z systemów najbardziej wrażliwych na stres związany z rodzicielskimi wzorcami reagowania na trudne sytuacje. Przetrwałe w filogenezie mięśnie obniżające ogon: pętla łonowo-odbytnicza, pętla łonowo-guziczna, m. guziczny nadal reagują na emocje pierwotne człowieka, w drodze odruchu bezwarunkowego, skurczem i nadmiernym napięciem spoczynkowym. Bywa ono wzmacniane i utrwalane w odruchu warunkowym jako nabyte wzorce rodzicielskie, wyrażając się indywidualnym sposobem reagowania na stres.
Kto może być uczestnikiem?
Kurs adresowany jest do fizjoterapeutów, położnych, lekarzy: proktologów, ginekologów, urologów. Zapraszamy również lekarzy innych specjalności.
Z ilu części składa się nasz kurs?
Kurs jest jednomodułowy, trwa 3 dni i obejmuje 27 godzin edukacyjnych.
Ile kosztuje kurs?
Koszt kursu wynosi 3300zł.
Istnieje możliwość powtarzania wybranych części lub całych kursów. W takim przypadku odpłatność wynosi 50% ceny aktualnie obowiązującej.
Szczegółowe zasady znajdują się w regulaminie kursów.
Ilość uczestników
Grupa liczy od 12 do 26 uczestników.
Gdzie odbywają się zajęcia?
Zajęcia odbywają się w siedzibie Instytutu Rakowskiego, w budynku Centrum Terapii Manualnej w Sierosławiu. Zajęcia prowadzone są na dwóch salach: sali wykładowej (120 m2) i sali do warsztatów i ćwiczeń (70m2). Uczestnikom udostępniamy szatnie, zaplecze sanitarne oraz ogólnodostępny hol z bufetem kawowym.
Udogodnienia w miejscu realizacji usługi:
- klimatyzacja
- wi-fi
- parking, hotel i restauracja w pobliżu.
Co zyskasz wybierając ten kurs?
- zapoznasz się z etiopatogenezą dolegliwości w rejonie dna miednicy
- poznasz techniki badawcze i zabiegowe stosowane w dysfunkcjach struktur dna miednicy
- zdobędziesz praktyczne umiejętności z zakresu stosowania technik badawczych i zabiegowych odnoszących się do konkretnych struktur omawianego rejonu
- poznasz charakterystykę objawową tkanek generujących dolegliwości w obrębie struktur dna miednicy
- poznasz możliwe typy zaburzeń sprawności mięśni dna miednicy (nadmierne napięcie, obniżone napięcie, koordynacja paradoksalna)
- poznasz zasady i techniki reedukacji mięśni dna miednicy
- poznasz techniki wspomagające reedukację mięśni dna miednicy w różnych typach zaburzeń sprawności
- dowiesz się jak nauczyć pacjenta samodzielnego stosowania autoterapii w dysfunkcjach dna miednicy w różnych typach zaburzeń
- poznasz związki przyczynowo skutkowe z innymi strukturami narządu ruchu
- nauczysz się wykorzystywać te związki w terapii dna miednicy
- zdobędziesz umiejętność rozpoznawania reakcji tkankowych na wzorce reagowania na stres strukturami dna miednicy
- wszystkie omawiane wyżej zagadnienia odnosić się będą zarówno do zaburzeń omawianego systemu u kobiety jak i u mężczyzny
Prowadzący:
dr n. o zdr. Bogumiła Dampc
Fizjoterapeutka, terapeutka manualna i terapeutka uroginekologiczna, Nauczyciel Dyplomowany TMR. W 2008 roku obroniła pracę magisterską na poznańskiej Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego. Od 2008 roku, po ukończeniu kursu Terapii Manualnej Rakowskiego, związana zawodowo z Centrum Terapii Manualnej w Sierosławiu. Wykładowca na Wyższej Szkole Edukacji i Terapii w Poznaniu, gościnnie na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Terapii Manualnej Holistycznej. Prelegent i aktywny uczestnik konferencji naukowych i szkoleniowych.
Współautorka programu i prowadząca kurs Terapii Dna Miednicy, a także warsztaty Interpretacja obrazów RTG dla potrzeb terapeuty manualnego.
Poznaj dorobek naukowy wykładowcy tutaj
Jak się zapisać?
Wypełnij formularz zgłoszeniowy lub skontaktuj się z nami. Pocztą elektroniczną prześlemy potwierdzenie zgłoszenia wraz z nr konta, na które należy wnieść opłatę. Kolejność napływających wpłat decyduje o przyjęciu na kurs w danym terminie.
Szczegółową informację organizacyjną kursu prześlemy na tydzień przed datą jego rozpoczęcia.
Organizatorem kursu jest Instytut Rakowskiego, który jako placówka kształcenia ustawicznego działa pod numerem RSPO 274487. Instytut Rakowskiego posiada wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu – nr ewidencyjny 2.30/00118/2020. Wpis do Rejestru umożliwia szkolenie osób bezrobotnych i poszukujących pracy, finansowane ze środków publicznych, takich jak np. Fundusz Pracy, PFRON, fundusze pomocowe Unii Europejskiej.
Kurs organizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Terapii Manualnej Holistycznej oraz Katedry Higieny i Epidemiologii Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po ukończeniu kursu Uczestnicy otrzymują dyplom ukończenia kursu oraz 20 punktów edukacyjnych.
Przeczytaj koniecznie
Program kursu
Kliknij tutaj aby pobrać program kursu w PDF.
Przyjazne finansowanie
Nowym Kursantom, którzy nie będą mogli wnieść pełnej kwoty opłaty przygotowaliśmy korzystne rozłożenie płatności na transze. Szczegółowych informacji udziela biuro.
Absolwenci innych naszych kursów otrzymują dodatkowo jednorazowy rabat w wysokości 200 zł.
Skorzystaj z możliwości uzyskania dofinansowania:
Więcej o możliwościach uzyskania dofinansowania tutaj
Numer usługi BUR dla naboru 2-4.04.2025 – 2024/11/27/115497/2435201
Jeśli potrzebujesz więcej informacji, skontaktuj się z nami:
Malwina Sienkowska, specjalista ds. obsługi klienta: 780 632 808