Terapia skolioz i wad postawy

Ogromne znaczenie w powstawaniu bólu i innych dolegliwości, a także zniekształceń ciała u dorosłych należy przypisać tzw. ukrytym zaburzeniom czynności ruchowych wieku dziecięcego. Obserwacja rozwoju tych zaburzeń doprowadza nieuchronnie do wniosku, iż większość z nich rozpoczyna się już w okresie wczesnego dzieciństwa. Dzięki możliwościom kompensacyjnym i adaptacyjnym młodego organizmu, początkowo mogą przebiegać bezobjawowo. Jednak zawsze prowokują zaburzenia czynności statycznych i dynamicznych w obrębie miednicy i kręgosłupa.

Specjalnymi badaniami można je wykryć i skutecznie im zapobiegać jeszcze w okresie bezobjawowym.

Ich wyrazem i konsekwencją są:

  • niesymetryczne ustawienie miednicy (skręcenie, skośność),
  • wyboczenie biodra,
  • skrzywienie kręgosłupa (skoliozy czynnościowe i idiopatyczne)
  • pozorna nierówność kończyn dolnych,
  • zaburzenia w obrębie stóp (m.in. stopy płaskie, płasko-koślawe),
  • zaburzenia w obrębie kończyn dolnych (m.in. kolana koślawe, szpotawe),
  • nierówna wysokość barków, odstające łopatki a także wiele innych.

Jedną z dróg pierwszego negatywnego stymulowania jest czas, gdy dziecko uczy się chodzić, a szczególnie wtedy gdy w rozwoju zostanie pominięty lub jest zbyt krótki okres raczkowania (m. in. przez chodziki, prowadzanie za rączki, za wczesne sadzanie na nocnik i in).

Wtedy właśnie zapoczątkowane zostają zaburzenia równowagi statycznej (niewłaściwa postawa) i dynamicznej (mięśniowa nierównowaga, niewłaściwe stereotypy ruchowe).

Dlatego w terapii wad postawy i skolioz proponujemy indywidualnie dobraną terapię uwzględniającą rozwój dziecka od najwcześniejszego okresu życia wraz z opracowaniem programu pracy domowej i instruktażem.

Rodziców uczymy jak samodzielnie w ramach profilaktyki obserwować swoje dziecko i rozpoznawać pierwsze oznaki zaburzeń czynności statycznych i dynamicznych, których objawy mogą dotyczyć nie tylko narządu ruchu. Zajęcia prowadzone są indywidualnie.

Prowadzimy również

jesienne akcje bezpłatnych badań dzieci w wieku przedszkolnym, które organizujemy  w Centrum Terapii Manualnej w Sierosławiu

kursy i szkolenia dla nauczycieli wychowania fizycznego oraz nauczania początkowego, dotyczące postępowania w wadach postawy u dzieci i młodzieży

Zostaw numer - oddzwonimy