Czym jest terapia dna miednicy?
Dno miednicy to anatomiczny kompleks struktur mięśniowych, powięziowych, więzadłowych, kostnych, stawowych oraz nerwowych i narządowych, który tworzy jedną funkcjonalną całość. Głównym założeniem fizjoterapii dna miednicy jest zadbanie o męskie dno miednicy.
Dysfunkcje jego struktur doprowadzają do istotnych zaburzeń w tej sferze – bóle podczas stosunku, przedwczesny wytrysk, zaburzenia erekcji, wszelkie bóle genitaliów, świądy, przeczulice w rejonie krocza, obniżenie, a czasem zanik libido, to najczęściej spotykane następstwa zespołu dna miednicy (ZDM) i innych struktur pozostających z tym zespołem w interakcjach.
Jak wygląda pierwsza wizyta?
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad dotyczący Twoich dolegliwości. Terapeuta może zapytać o takie objawy, jak m.in. zaburzenia oddawania moczu, wypróżniania, dolegliwości związane ze współżyciem, dolegliwości w rejonie jąder, krocza, odbytu, podbrzusza, pachwin, kości ogonowej, itd.
Po dokładnie przeprowadzonym wywiadzie ustalony zostaje cel spotkania.
Kolejnym krokiem jest badanie manualne całego narządu ruchu, w tym: postawy ciała, równowagi statycznej miednicy, sposobu oddychania i równowagi mięśniowej.
W zależności od potrzeb i występujących dolegliwości terapeuta zaproponuje badanie wykonywane z dostępu per rectum (przez odbyt). Przed badaniem terapeuta wyjaśni Ci wszystkie szczegóły i opisze jego cel i sposób wykonania. Badanie sprawdzi funkcję Twoich mięśni dna miednicy – ich zdolność do skurczu, siłę, wydolność oraz umiejętność rozluźnienia i prawidłowość wykonania poszczególnych faz. Na podstawie tych badań terapeuta ustali z Tobą program ćwiczeń mięśni dna miednicy dobrany do Twoich potrzeb i dolegliwości.
Na podstawie uzyskanych w wywiadzie i badaniu informacji terapeuta ustali z Tobą dalszy plan terapii. Fizjoterapia dna miednicy w zależności od potrzeb wykorzystuje różne techniki i systemy terapeutyczne: terapia manualna (tu Terapia Manualna Rakowskiego, w tym igłoterapia), terapia tkanek miękkich, terapia punktów spustowych, suche igłowanie czy akupunkturę.
W jakich dolegliwościach może pomóc terapia dna miednicy?
- dolegliwości odczuwane podczas lub po współżyciu (ból podczas/po stosunku, zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk, itp.)
- dolegliwości w rejonie miednicy mniejszej: ból podbrzusza, parcie na pęcherz, ból penisa/jąder, bóle krocza
- dolegliwości proktologiczne: bóle zlokalizowane w rejonie zwieracza odbytu, napadowe skurcze odbytu, hemoroidy
- bóle kości ogonowej (coccygodynia)
- bóle w rejonie miednicy lub kręgosłupa
- różne formy nietrzymania moczu (wysiłkowe nietrzymanie moczu – występujące podczas kaszlu/kichania/podskoków, naglące nietrzymanie moczu, częstomocz, wielokrotne nocne oddawanie moczu)
- zaburzenia wypróżniania (zaparcia, biegunki, bóle podbrzusza, ból przy defekacji, itp.)