ZASADY UZYSKIWANIA STOPNI KOMPETENCJI W TERAPII MANUALNEJ RAKOWSKIEGO
Terapia Manualna Rakowskiego jest pierwszą polską szkołą Terapii Manualnej i rozwija się nieustannie od 40 lat. Wzbogaca i uzupełnia klasyczne postępowanie lecznicze o terapię zaburzeń czynnościowych, które są powszechne i leżą u źródeł ok. 80% wszystkich chorób. W roku 2007 powstało Polskie Towarzystwo Terapii Manualnej Holistycznej (www.pttmh.org). Jednym z jego celów statutowych jest wspieranie rozwoju naukowego terapeutów manualnych, w zakresie Terapii Manualnej Rakowskiego..
Każdy mgr fizjoterapii, lekarz z czynnym prawem wykonywania zawodu ma możliwość kształcenia się i rozwoju w systemie TMR. Stopnie kompetencji otwierają drzwi do doskonalenia swoich umiejętności praktycznych, merytorycznych i dydaktycznych.
Stopnie kompetencji są też elementem naszej wizji, w której Twoje zaangażowanie da Ci możliwość prowadzenia kursów, warsztatów, superwizji, praktyk i zapewni Ci opiekę mentorską Instytutu Rakowskiego.
Dzięki spełnieniu warunków Stopni Kompetencji uzyskasz dyplom Nauczyciela TMR certyfikowany przez Instytut Rakowskiego, który jako jedyny uprawnia do prowadzenia szkoleń i warsztatów z zakresu TMR.
I° KOMPETENCJI
WARUNKI UZYSKANIA I° KOMPETENCJI W TERAPII MANUALNEJ RAKOWSKIEGO
- Posiadanie tytułu mgr fizjoterapii (rehabilitacji) lub lekarza oraz czynne prawo wykonywania zawodu lekarza lub fizjoterapeuty (potwierdzenie ze stosownej instytucji).
- Ukończone wszystkie moduły podstawowe i specjalistyczne Kursu Terapii Manualnej Rakowskiego.
- Pozytywnie złożony praktyczny i teoretyczny egzamin z całości programu kursu Terapii Manualnej Rakowskiego przed Komisją Egzaminacyjną PTTMH.
PRAWA I OBOWIĄZKI TERAPEUTY I° KOMPETENCJI w TERAPII MANUALNEJ RAKOWSKIEGO
- Prawo posługiwania się tytułem: Terapeuta I° Kompetencji w Terapii Manualnej Rakowskiego.
- Prawo samodzielnego praktykowania Terapii Manualnej Rakowskiego.
- Prawo uczestniczenia w asyście na Kursie Podstawowym TMR na zasadach opisanych w regulaminie. (do pobrania Regulamin uzyskania statusu Asystenta – prawa i obowiązki)
- Po przystąpieniu do PTTMH możliwość widnienia w wyszukiwarce terapeutów na stronie internetowej PTTMH.
- Terapeuta I° Kompetencji przyjmuje na siebie obowiązek bezwzględnego przestrzegania Kodeksu Etyki Terapeuty Manualnego.(do pobrania Kodeks-Etyki-PTTMH-2017)
II° KOMPETENCJI
WARUNKI UZYSKANIA II° KOMPETENCJI W TERAPII MANUALNEJ RAKOWSKIEGO
- Przynależność do Polskiego Towarzystwa Terapii Manualnej Holistycznej.
- Uzyskany I° Kompetencji w TMR.
- Minimum trzy lata samodzielnego praktykowania Terapii Manualnej Rakowskiego, od momentu uzyskania I° Kompetencji. W przypadku osób, które złożyły egzamin przed uprawnionym organem wcześniej (przed wprowadzeniem stopni kompetencji), praktyka liczy się od daty złożenia egzaminu.
- Osoby, które ukończyły kurs przed rokiem 2013 są zobowiązane do uzupełnienia warsztatu w zakresie Terapii Edukacyjnej (Terapia Edukacyjna w Weekend)
- Ukończony Kurs Rozwijający z TMR.
- Udział w 3 superwizjach u terapeuty z II° Kompetencji lub wyższym.
- Odbycie praktyk:
– 40 godzin w gabinecie u terapeuty z II° Kompetencji lub Nauczyciela
– odbycie praktyk przynajmniej na jednym turnusie leczniczym w CTM. - Złożenie następujących dokumentów: wniosek o nadanie II° Kompetencji, dyplom Terapeuty I° Kompetencji w TMR, rekomendacja przynajmniej jednego Nauczyciela dyplomowanego lub Nauczyciela TMR.
- Terapeuta II° Kompetencji przyjmuje na siebie obowiązek bezwzględnego przestrzegania Kodeksu Etyki Terapeuty Manualnego.
PRAWA I OBOWIĄZKI TERAPEUTY II° KOMPETENCJI W TERAPII MANUALNEJ RAKOWSKIEGO
- Prawo do posługiwania się tytułem: Terapeuta II° Kompetencji w Terapii Manualnej Rakowskiego.
- Prawo do prowadzenia indywidualnych praktyk klinicznych dla terapeutów z I° Kompetencji.
- Prawo do asystowania podczas Kursów Specjalistycznych TMR, na zasadach opisanych w regulaminie.
- Prawo do asystowania podczas Warsztatów Doskonalących, na zasadach opisanych w regulaminie.
- Prawo do ubiegania się o stanowisko Starszego Asystenta Kursu TMR na zasadach opisanych w regulaminie. (Do pobrania Regulamin warunków uzyskania statusu Starszego Asystenta – prawa i obowiązki)
- Prawo organizowania warsztatów doskonalących/grup studenckich TMR w dowolnym miejscu w Polsce i Europie na zasadach opisanych w regulaminie.
- Prawo przeprowadzania superwizji, pod warunkiem uzyskiwania regularnych akredytacji przez Nauczyciela Dyplomowanego na zasadach opisanych w regulaminie.
- Osoba, która osiągnęła w danym roku II° Kompetencji jest przedstawiana Członkom PTTMH na jego Walnym Zgromadzeniu.
III° KOMPETENCJI
WARUNKI UZYSKANIA III° KOMPETENCJI W TERAPII MANUALNEJ RAKOWSKIEGO – NAUCZYCIEL TMR
- Uzyskany II° Kompetencji w TMR.
- Uczestnictwo w Kursach TMR na stanowisku Starszego Asystenta, na zasadach opisanych w regulaminie. (Do pobrania Regulamin warunków uzyskania statusu Starszego Asystenta – prawa i obowiązki)
- Rozwój merytoryczny w TMR kandydata na III° Kompetencji jest nadzorowany przez Nauczyciela TMR lub Nauczyciela Dyplomowanego TMR.
- Złożenie następujących dokumentów: wniosek o nadanie III° Kompetencji, dyplom Terapeuty II° Kompetencji w TMR, rekomendacja przynajmniej jednego Nauczyciela dyplomowanego lub Nauczyciela TMR.
- Decyzję o przyznaniu III° Kompetencji: Nauczyciela Terapii Manualnej Holistycznej, podejmuje Kolegium Nauczycieli TMR.
- Terapeuta III° Kompetencji przyjmuje na siebie obowiązek bezwzględnego przestrzegania Kodeksu Etyki Terapeuty Manualnego.
PRAWA I OBOWIĄZKI NAUCZYCIELA TERAPII MANUALNEJ RAKOWSKIEGO
- Prawo do posługiwania się tytułem Terapeuta III° Kompetencji w Terapii Manualnej Holistycznej lub wymiennie Nauczyciela Terapii Manualnej Rakowskiego.
- Prawo do asystowania na Kursach Specjalistycznych TMR jako Starszy Asystent na zasadach opisanych w regulaminie. (Do pobrania Regulamin warunków uzyskania statusu Starszego Asystenta – prawa i obowiązki)
- Prawo do samodzielnego prowadzenia poszczególnych modułów kursu podstawowego TMR wg programu kursu TMR, w wybranym miejscu w Polsce lub Europie. Na zasadach opisanych w regulaminie.
- Nauczyciel TMR podpisuje umowę o współpracy dydaktycznej z Instytutem Rakowskiego.
- Prawo do prowadzenia praktyk dla terapeutów TMR z I° i II° Kompetencji.
- Prawo uczestniczenia w pracach Komisji Egzaminacyjnych PTTMH.
- Prawo przeprowadzania superwizji, pod warunkiem uzyskiwania regularnych akredytacji przez Nauczyciela Dyplomowanego. Na zasadach opisanych w regulaminie.
- Obowiązek uczestniczenia w regularnych, rozwijających i integrujących program szkoleniach dla Nauczycieli TMR.
- Osoba, która osiągnęła w danym roku III° Kompetencji jest przedstawiana Członkom PTTMH na jego Walnym Zgromadzeniu.
IV° KOMPETENCJI
WARUNKI UZYSKANIA IV° KOMPETENCJI W TERAPII MANUALNEJ RAKOWSKIEGO – NAUCZYCIEL DYPLOMOWANY TMR
- Uzyskanie III° Kompetencji w TMR.
- Prowadzenie elementów Kursów Specjalistycznych i Rozwijających pod nadzorem Nauczyciela Dyplomowanego, na zasadach opisanych w regulaminie.
- Przeprowadzenie zajęć praktycznych wskazanych przez Nauczyciela Dyplomowanego na każdym module Kursu Specjalistycznego TMR i Kursu Rozwijającego, na zasadach opisanych w regulaminie.
- Rozwój merytoryczny w TMR kandydata na IV° Kompetencji jest nadzorowany przez Nauczyciela Dyplomowanego TMR.
- Prowadzenie badań naukowych w obszarze TMR, oraz ich przedstawianie w formie wystąpień (referatów) podczas konferencji naukowych. Z potwierdzeniem czynnego uczestnictwa w konferencji.
- Prowadzenie badań naukowych w obszarze TMR, oraz ich publikacje w recenzowanych czasopismach medycznych.
- Złożenie następujących dokumentów: wniosek o nadanie IV° Kompetencji, dyplom Terapeuty III° Kompetencji w TMR, rekomendacja przynajmniej dwóch Nauczycieli Dyplomowanych TMR.
- Decyzję o przyznaniu IV° Kompetencji – Nauczyciela Dyplomowanego Terapii Manualnej Rakowskiego, podejmuje Kolegium Nauczycieli TMR.
PRAWA I OBOWIĄZKI NAUCZYCIELA DYPLOMOWANEGO TERAPII MANUALNEJ RAKOWSKIEGO
- Prawo do posługiwania się tytułem Nauczyciela Dyplomowanego Terapii Manualnej Rakowskiego.
- Po uzyskaniu IV° Kompetencji Nauczyciel Dyplomowany wchodzi w skład Kolegium Nauczycieli TMR.
- Nauczyciel Dyplomowany ma prawo prowadzenia kursów Terapii Manualnej Rakowskiego według obowiązującego programu w Polsce i Europie na zasadach opisanych w regulaminie.
- Za prowadzenie Kursów TMR odpowiada w całości Nauczyciel Dyplomowany, przy czym może prowadzić je siłami wyznaczonych przez siebie Nauczycieli oraz Terapeutów z II° Kompetencji posiadających prawa starszego asystenta, na zasadach opisanych w regulaminie.
- Obowiązek uczestniczenia w regularnych, rozwijających i integrujących program szkoleniach dla Nauczycieli TMR.
- Nauczyciel Dyplomowany ma prawo organizowania oraz prowadzenia wszelkiego rodzaju praktyk dla Terapeutów ubiegających się o wyższy stopień kompetencji w TMR.
- Nauczyciel Dyplomowany ma prawo uczestniczenia w Komisjach Egzaminacyjnych zlecanych przez PTTMH.
- Prawo przeprowadzania superwizji.
- Nauczyciel Dyplomowany podpisuje umowę o współpracy dydaktycznej z Instytutem Rakowskiego.
- Osoba, która osiągnęła w danym roku IV° Kompetencji jest przedstawiana Członkom PTTMH na jego Walnym Zgromadzeniu.
