Kurs: Terapia Manualna Rakowskiego- techniki tkanek miękkich

2 moduły/80 godzin edukacyjnych/2800 złZapisz mnie!

Terapia Manualna Rakowskiego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem  fizjoterapeutów, lekarzy, a także innych grup zawodowych, zajmujących się terapią dysfunkcji narządu ruchu. Pragniemy zatem dostosować się do istniejących oczekiwań. W związku z tym rozszerzamy naszą ofertę o wprowadzenie dodatkowego kursu, który koncentrowałby się na technikach badawczych oraz zabiegowych tkanek miękkich. Kurs  oparty jest o podstawową koncepcję TMR.

Co ważne, kurs dedykowany jest technikom fizjoterapii, masażystom, licencjatom fizjoterapii, magistrom fizjoterapii i lekarzom. Na bazie wieloletnich obserwacji efektów terapii skutków zaburzeń czynności narządu ruchu prowadzonych w naszym ośrodku, opracowaliśmy nowy, usystematyzowany program zawierający określone procedury postępowania w przypadkach stanów ostrych i przewlekłych bólu oraz innych dolegliwości. Oprócz technik tkanek miękkich w programie znajdują się m. in. manualne techniki badawcze oraz zabiegowe stawów kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych, połączenia głowo-szyjnego i in. Pozwoli to na skuteczniejsze stymulowanie procesu normalizującego – zdrowienia. Program zawiera także niezbędną w codziennej praktyce leczniczej część edukacyjną, ukierunkowaną na uczenie naszych pacjentów świadomej, własnej aktywności w dążeniu do osiągnięcia pełnego zdrowia.  

Kurs składa się z dwóch modułów. Każdy moduł zawiera:

 • część teoretyczną poświęconą patogenezie poszczególnych objawów w zakresie niezbędnym dla planowania i prowadzenia terapii
 • część praktyczną poświęconą nauczaniu konkretnych technik badawczych oraz  zabiegowych
 • część kliniczną, w której omówione jest postępowanie w poszczególnych zespołach dolegliwości z praktycznym zastosowaniem odpowiednich procedur.

Kto może być uczestnikiem?

Kurs ten jest propozycją  dla techników fizjoterapii, masażystów, licencjatów fizjoterapii, mgr fizjoterapii i lekarzy.

Z ilu części składa się kurs?

Całość składa się z dwóch modułów, każda trwa 4 dni (po 40 godzin edukacyjnych). Kolejne części odbywać się będą w odstępach około 3 miesięcy.

Ilość uczestników

Grupa liczy 12–20 uczestników.

Gdzie odbywaja się zajęcia?

Zajęcia odbywają się w siedzibie Instytutu Rakowskiego, w budynku Centrum Terapii Manualnej w Sierosławiu. Zajęcia prowadzone są na dwóch salach: sali wykładowej (120 m2) i sali do warsztatów i ćwiczeń (70m2). Uczestnikom udostępniamy szatnie, zaplecze sanitarne oraz ogólnodostępny hol z bufetem kawowym. 

Udogodnienia w miejscu realizacji usługi:

 • klimatyzacja
 • wi-fi
 • parking, hotel i restauracja w pobliżu.

Ile kosztuje kurs?

Cena obu modułów łącznie wynosi 2800 zł 

Absolwenci innych naszych kursów otrzymują jednorazowy rabat w wysokości 200 zł. 

Istnieje możliwość powtarzania wybranych części lub całych kursów. W takim przypadku odpłatność wynosi 50% ceny aktualnie obowiązującej. 

Szczegółowe zasady znajdują się w regulaminie kursów.

Co zyskasz wybierając ten kurs?

 • poznasz techniki badawcze służące poszukiwaniu struktur biorących udział w generowaniu dolegliwości pacjenta w narządzie ruchu
 • otrzymasz praktyczne i sprawdzone techniki do pracy z pacjentem będącym w stanie ostrym i przewlekłym
 • dowiesz się, jakie znaczenie ma czynnościowa zmiana stanu tkanek w prowokowaniu dolegliwości w narządzie ruchu, a także dolegliwości określanych jako odkręgosłupowe
 • dowiesz się jaki jest wpływ stresu na powstawanie dolegliwości w ciele za pośrednictwem narządu ruchu
 • jeśli specjalizujesz się w innej dziedzinie fizjoterapii, nauczany przez nas program będzie z pewnością doskonałym uzupełnieniem w Twojej codziennej pracy oraz umożliwi usystematyzowanie zdobytych i ewentualnie dalej zdobywanych na innych kursach wiadomości oraz umiejętności
 • poznasz skuteczny i usystematyzowany program terapii, który powstał na bazie wieloletnich obserwacji pacjentów leczonych w Centrum Terapii Manualnej dra A. Rakowskiego (Koncepcja Terapii Manualnej Rakowskiego)
 • dowiesz się jakie jest znaczenie autoterapii w leczeniu i profilaktyce pacjentów z dolegliwościami narządu ruchu.

Jak się zapisać?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy lub skontaktuj się z nami. Pocztą elektroniczną prześlemy potwierdzenie zgłoszenia wraz z nr konta, na które należy wnieść opłatę. Kolejność napływających wpłat decyduje o przyjęciu na kurs w danym terminie.

Szczegółową informację organizacyjną kursu  prześlemy na tydzień przed datą jego rozpoczęcia.

Organizatorem kursu jest Instytut Rakowskiego, który jako placówka kształcenia ustawicznego działa pod numerem RSPO 274487. Instytut Rakowskiego posiada wpis do Rejestru Instytucji Szkoleniowych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu - nr ewidencyjny 2.30/00078/2020. Wpis do Rejestru umożliwia szkolenie osób bezrobotnych i poszukujących pracy, finansowane ze środków publicznych, takich jak np. Fundusz Pracy, PFRON, fundusze pomocowe Unii Europejskiej.

Numer usługi BUR -  2021/02/09/115497/934367

Przeczytaj koniecznie

Zasady uczestnictwa w kursach.

Regulamin kursów.

Prowadzący kurs

 • mgr Justyna Sieracka
 • mgr Bartłomiej Kaczmarek
 • mgr Piotr Skowera

Nadzór merytoryczny:

 • dr n. med. Janina Słobodzian-Rakowska

Więcej informacji o naszych Wykładowcach tutaj.

Program kursu

Kliknij tutaj aby pobrać program kursu w PDF.

Terminy

Najbliższe terminy:

 • 20.05.2021 - 23.05.2021 (I) Zapisz się na ten termin
 • 25.09.2021 - 28.09.2021 (moduł II - nie wymaga rejestracji dla kursantów z I części)

Zobacz także:

CENTRUM TERAPII MANUALNEJ 61 814 79 00