Czym jest fizjoterapia uroginekologiczna?
Główny założeniem fizjoterapii uroginekologicznej jest zadbanie o kobiece dno miednicy – czyli rejon związany z szeregiem mięśni funkcjonalnie połączonych z pęcherzem moczowym, macicą i odbytnicą. To obszar szczególnie narażony na przeciążenia u kobiet (ciąże, dźwiganie, ciężka praca fizyczna, nieprawidłowo dobrana aktywność fizyczna). Fizjoterapia uroginekologiczna ma na celu poprawę funkcjonowania ciała kobiety na różnych etapach jej życia. To nie tylko skupienie się na ćwiczeniach mięśni dna miednicy, ale także nauka świadomości związanej z prawidłową postawą ciała, oddechem, wypróżnianiem, oddawaniem moczu oraz prawidłową aktywnością fizyczną. To zadbanie o codziennie nawyki i wypracowanie nowych wzorców ruchowych.
Jak wygląda pierwsza wizyta u fizjoterapeuty uroginekologcznego?
Podczas pierwszej wizyty fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad dotyczący: ciąż i porodów – zarówno drogami natury jak i przez cesarskie cięcie, oddawania moczu (w tym popuszczania przy kaszlu/kichaniu, częstości oddawania moczu itd.), wypróżniania, trzymania gazów, dolegliwości związanych ze współżyciem, dolegliwości związanych z miesiączkowaniem (jeśli jesteś obecnie w okresie menopauzalnym terapeuta zapyta Cię jak miesiączki wyglądały wcześniej).
Po dokładnie przeprowadzonym wywiadzie ustalony zostaje cel spotkania.
Kolejnym krokiem jest badanie manualne całego narządu ruchu, w tym: postawy ciała, równowagi statycznej miednicy, sposobu oddychania i równowagi mięśniowej.
W zależności od potrzeb i występujących dolegliwości terapeuta zaproponuje badanie wykonywane z dostępu per vaginam (przez pochwę) lub per rectum (przez odbyt). Oba badania mają różną funkcję i spełniają inne zadania. Przed badaniem terapeuta wyjaśni Ci wszystkie szczegóły i opisze jego cel i sposób wykonania. Oba badania sprawdzą funkcję Twoich mięśni dna miednicy – ich zdolność do skurczu, siłę, wydolność oraz umiejętność rozluźnienia i prawidłowość wykonania poszczególnych faz. Na podstawie tych badań terapeuta ustali z Tobą program ćwiczeń mięśni dna miednicy dobrany do Twoich potrzeb i dolegliwości.
Badań tych nie wykonuje się podczas ciąży – w tym szczególnym okresie wykorzystuje się badanie zewnętrze, które pomoże dobrać odpowiedni program ćwiczeń mięśni dna miednicy na najbliższy czas.
Na podstawie uzyskanych w wywiadzie i badaniu informacji terapeuta ustali z Tobą dalszy plan terapii. Fizjoterapia uroginekologiczna w zależności od potrzeb wykorzystuje różne techniki i systemy terapeutyczne: terapia manualna (tu Terapia Manualna Rakowskiego, w tym igłoterapia), terapia tkanek miękkich, terapia punktów spustowych, suche igłowanie czy akupunkturę.
Kiedy zgłosić się na fizjoterapię uroginekologiczną?
- Dla profilaktyki związanej z Twoim dnem miednicy
- Przed porodem:
- by nauczyć się prawidłowej funkcji mięśni dna miednicy
- by nauczyć się prawidłowych nawyków związanych z wypróżnianiem, oddawaniem moczu, kichaniem, kaszlem, zmianą pozycji (wstawanie, kładzenie się)
- by przygotować się do porodu – nauczyć się odpowiedniej pracy mięśni dna miednicy – w tym umiejętności parcia, prawidłowego oddechu, przygotowania krocza, by po porodzie szybciej się zregenerować
- by wiedzieć co robić zaraz po urodzeniu dziecka – jak zająć się w sposób szczególny swoim dnem miednicy, brzuchem, czy blizną po cesarskim cięciu
- by zniwelować ból i inne objawy pojawiające się podczas ciąży: bóle kręgosłupa, spojenia łonowego (w tym rozejście spojenia łonowego)
- kiedy pojawią się objawy nietrzymania moczu, gazów i inne dolegliwości w obrębie miednicy
- kiedy pojawia się rozejście mięśnia prostego brzucha
- Po porodzie:
- już w połogu jeśli pojawiają się dolegliwości
- by sprawdzić funkcję mięśni dna miednicy po porodzie
- by zdiagnozować występowanie rozejścia mięśnia prostego brzucha
- by zapobiegać objawom nietrzymania moczu, gazów i innym dolegliwościom w obrębie miednicy lub je wyeliminować
- by wrócić do formy sprzed ciąży i porodu
- Przy zdiagnozowanym obniżeniu lub podejrzeniu obniżenia narządów miednicy mniejszej (pęcherza, macicy, odbytnicy) – w celu leczenia zachowawczego (nieoperacyjnego)
- W celu przygotowania do operacji uroginekologicznej/ginekologicznej/proktologicznej
- W celu usprawniania po operacji uroginekologicznej/ginekologicznej np.: po usunięciu macicy/ jajników, po założeniu taśmy podcewkowej, po operacjach związanych z pęcherzem/macicą /odbytnicą
- Przy różnych dolegliwościach pojawiających się w rejonie miednicy mniejszej i dna miednicy
W jakich dolegliwościach może pomóc fizjoterapia uroginekologiczna?
Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje szeroki wachlarz dysfunkcji, może pomóc w takich dolegliwościach jak:
- różne formy nietrzymania moczu (wysiłkowe nietrzymanie moczu – występujące podczas kaszlu/kichania/podskoków, naglące nietrzymanie moczu, częstomocz, wielokrotne nocne oddawanie moczu)
- bolesne miesiączkowanie
- bóle pojawiające się podczas owulacji
- obniżenie narządów miednicy mniejszej (pęcherza, macicy, odbytnicy)
- rozejście mięśnia prostego brzucha
- dolegliwości odczuwane podczas współżycia (ból przy wejściu do pochwy, ból odczuwany głęboko podczas stosunku)
- dolegliwości związane z blizną po nacięciu krocza
- dolegliwości związane z blizną po cesarskim cięciu – nawet jeśli nie odczuwasz dolegliwości każda blizna wymaga badania i uelastyczniania, by w przyszłości nie prowokować dolegliwości (nawet w odległych miejscach Twojego ciała)
- dolegliwości w rejonie miednicy mniejszej: ból podbrzusza, ciągłe parcie na pęcherz, ból sromu, bóle warg sromowych, łechtaczki, bóle krocza
- endometrioza
- dolegliwości proktologiczne: bóle zlokalizowane w rejonie zwieracza odbytu, napadowe skurcze odbytu, hemoroidy, szczelina odbytu (w szczególnych wypadkach)
- bóle kości ogonowej (coccygodynia)
- bóle w rejonie miednicy lub kręgosłupa
Co mogę zyskać dzięki fizjoterapii uroginekologicznej?
Nauczysz się jak prawidłowo korzystać ze swojego dna miednicy. Jak prawidłowo wypróżniać się i oddawać mocz (wiele się o tym nie mówi z założenia, że to normalne i każdy wie jak to zrobić – a to nie do końca prawda). Dzięki zadbaniu o Twoje mięśnie poprawisz również komfort współżycia. Zadbasz o siebie w aspekcie wyżej opisanych dolegliwości.
Jak przygotować się do pierwszej wizyty:
- Zabierz całą posiadaną dokumentację medyczną (jeśli posiadasz):
-
- MR,TK,RTG kręgosłupa/miednicy
- USG jamy brzusznej
- wynik badania urodynamicznego
- wypisy ze szpitala
- kartę ciąży (jeśli jesteś obecnie w ciąży)
- dzienniczek mikcji
- Spisz na kartce swoje pytania, by podczas wizyty uzyskać na nie odpowiedzi
- Załóż komfortową dla siebie bieliznę, by czuć się swobodnie w gabinecie podczas badania (podczas badania będziesz w spodniczce ginekologicznej – podczas badania per vaginam, lub w swojej bieliźnie – podczas badania per rectum)